Текстоліт

ПОВЕРНУТИСЯ В МАГАЗИН

Текстоліт - шаруватий пластик, виготовлений у вигляді листів з бавовняної тканини, просоченої резольною фенолоформальдегідною смолою. Для виготовлення текстоліту різних марок застосовується тканина різної щільності і переплетення. Зазвичай застосовують тканини полотняного гладкого переплетення основи і утка, при якому число перекриттів основи утком максимальне. Іноді також застосовують тканини сатинового переплетення з меншим числом перекриттів основи утком, що сприяє збільшенню міцності матеріалу при розтягуванні. Характер переплетення ниток робить істотний вплив і на інші властивості текстоліту: ударну в'язкість, стійкість до розколювання та ін. По товщині використовувані тканини діляться на легкі (до 150г / м2), середні (до 300 г / м2) і важкі (понад 300 г / м2). Найбільш широко застосовують бязь, міткаль, шифон, бельтинг, ремінь.

Процес виготовлення текстоліту

Процес виготовлення текстоліту складається з стадій приготування смоли і лаку, підготовки, просочення і сушіння тканини, збірки і пресування пакетів, обрізки кромок і додаткової теплової обробки. Для просочення тканини застосовують спиртові розчини твердих фенолоформальдегідних (іноді крезолоформальдегідних) смол, що містять до 14% фенолу або трикрезолу. Спиртовий розчин твердих смол містить 50-60% сухого залишку. Концентрація лаку встановлюється в залежності від типу тканини і призначення текстоліту.

Стадія підготовки тканини полягає в зшивці окремих шматків і намотуванні рулонів вагою до 60 кг на кожну оправку. Просочення тканин здійснюється на горизонтальних, або на вертикальних просочувально-сушильних машинах.

Просочення відбувається наступним чином: тканина занурюється у ванну з лаком, після виходу з неї тканина віджимається валиками і надходить на сушку в шахту, розташовану над ванною. Для того щоб знизити в'язкість лаку його підігрівають до 30-40˚С гарячою водою через сорочку з ванни. Концентрація лаку і його кількість підтримуються постійними. На виході з ванни тканина віджимається спеціальними валиками. В процесі віджиму смола краще розподіляється по тканині, глибше її просочує, а надлишок смоли видаляється.

Процес сушіння полягає у видаленні летких (вологи, спирту, вільного фенолу) з сирої просоченої тканини і відбувається при температурі близько 120˚С. Тканина нагрівається паровими калориферами, що знаходяться в шахті і гарячим повітрям нагнітається в шахту. Час сушіння визначається товщиною тканини і її структурою.

Після сушіння просочену тканину розрізають і збирають в пакети, які завантажують в прес.

Пресування проводять в багатоповерхових пресах з нижнім тиском. Процес пресування складається з стадії прогріву пакетів до необхідної температури, стадії витримки для здійснення процесу затвердіння і стадії охолодження без зняття тиску, яка необхідна для запобігання викривленню листів.

Далі, для забезпечення привабливого зовнішнього вигляду, краї відпресованих листів обрізаються дисковими пилами і відправляються до відділу технічного контролю для випробувань показників якості, після чого переміщуються на склад готової продукції.

Іноді з метою поліпшення властивостей листи після пресування піддають додатковій тепловій обробці. Така обробка призводить до поглиблення процесу поліконденсації смоли і зникнення внутрішніх напружень в матеріалі.

Властивості і застосування текстоліту.

Текстоліт випускається у вигляді листів різної товщини (від 0,2 до 100мм) різних довжин і ширин. Текстоліт кожної марки має своє переважне призначення. Виробний текстоліт марок ПТ, ПТК вищого і першого сорту випускається товщиною від 0,5 до 70 мм з рівною світло-коричневою або темно-коричневою поверхнею по ГОСТ 5-78. Текстоліт марок А і Б є електротехнічним матеріалом.

Властивості текстоліту залежать від типу застосовуваної тканини. Матеріал на основі важкої тканини має більш високу ударну в'язкість в порівнянні з матеріалом на основі легкої тканини, але за іншими показниками поступається. Міцність матеріалу пропорційна кількості шарів тканини на одиницю товщини матеріалу. Найбільші значення виходять при співвідношенні смоли і тканини 1:1. На властивості матеріалу впливають також умови пресування. Високий тиск при утриманні смоли 42-48% призводить до отримання матеріалу з більш низькими фізико-механічними властивостями. Текстоліт має більш високу міцність на стиск, удар і краще чинить опір до розколювання, ніж гетинакс, однак електроізоляційні властивості трохи нижче. Властивості листів неоднакові в поздовжньому і поперечному напрямках, оскільки міцність тканини по основі перевищує міцність по утку. Межа міцності на стиск і вигин значно вище в напрямку, перпендикулярному до шарів. Опір розколювання залежить від міцності склеювання шарів тканини. Ця ж величина визначає здатність матеріалу до механічної обробки. Водостійкість і опір розколювання найчастіше знижуються при порушенні режиму просочення і сушіння тканини і пресування.

Більш висока вологість просоченої і висушеної тканини, і пересушування (зменшення вмісту розчинної частини смоли) і недостатній вміст смоли - основні причини зниження міцності склеювання шарів тканини.

Текстоліт може тривалий час експлуатуватися при 90-105˚ С під навантаженнями, які складають 50-60% від границі міцності, визначених при температурі експлуатації.

Заміна бавовняної тканини найлоновою дозволяє отримати матеріал, що володіє хорошими електроізоляційними властивостями і більш високою стійкістю до дії вологи і цвілі. Такий матеріал має більш високу міцність на удар і витримує механічну обробку.

ПОВЕРНУТИСЯ В МАГАЗИН

ТОВ «Апласт» Конструкційні пластмаси власного виробництва. Оптова та роздрібна торгівля. Гарантія. Доставка.

Зв'язатися з нами
вул. Воєнна 20 г. Харків 61001 Україна (метро захисників України, колишня Площа Повстання)